Ala Tallinnas Rahvusraamatukogust ja Balti jaamast D-terminali ning Keskturuni on nüüd huvilistele plastikust reljeefkaardil uuritav. MTÜ-l Jumalalaegas valmis äsja 3D prindituna Tallinna kesklinna reljeefkaart.
Hooneid tähistavad reljeefsed kujutised, tunnetatavad on tänavad ja kõnniteed. Näiteks on Balti jaamas tunnetatavad rongide saabumisteed ja peahoone, mille ees bussipeatuse varikatus. Raekoja platsile viiv kitsas Voorimehe tänav on küünega tunnetatav. On võimalik võrrelda, kui palju erinevad pindalalt näiteks Viru keskus ja Estonia teater ning kontserdisaal. Kaardile on reljeefselt märgitud isegi kioskid.
Et pime huviline saaks kaardist aru, tuleb seda esmalt tundma õppida. Kes on varem näinud, sel on see lihtsam, kellele piirkond võõram, sel oleks vaja kindlasti nägija selgitusi.
Jumalalaeka abivahendikeskuse Silmalaegas juht Janar Vaik selgitab: „Põhiliselt teeme soovijatele reljeefkaartide taskuvariante 19 x 19 cm, mis haaravad korraga umbes 570 x 570 m linnaruumi. Mõõtkava on 1:3100, soovi korral aga väiksem või suurem. Juba mitmed pimedad huvilised on tellinud neid kaarte oma koduümbruses orienteerumiseks. Valminud on näiteks Mahtra ja Tuulemaa tänavate ning Pühavaimu kiriku ümbruse kaardid. Selline reljeefkaart maksab 45 eurot ja saame teha kaardi täpselt niisuguse piirkonna kohta, nagu klient soovib. Tellimuse täitmiseks kulub umbes viis päeva.“
Kaart lähtub openstreet kaardirakendusest. Nägija näeb arvutiekraanil hooneid kaardil hallide kastidena, park on roheline ala. Kui on soov endale reljeefkaarti tellida, tuleks helistada Janar Vaigule telefonil 53 838 129. Ta avab arvutis kaardirakenduse ja koos tellijaga selgitatakse, mis piirkond ja millised olulised objektid peavad kaardil olema. Arvutiekraanil on võimalik kaardiruutu vastavalt tellija soovile nihutada ja nii täpne piirkond määrata.
Kesklinna reljeefkaardi valmistamise eesmärk on tutvustada uusi võimalusi. Eksperimendina tehtud hallist plastikust suur kaart on kokku kleebitud 12 osast mõõtmetega 19 x 19 cm ja näeb metallraamis kena välja. Sellise kaardi hind on 650 eurot ja eelkõige võiksid kaardist huvituda linn, asutused, turismiinfo jt.
Priit Kasepalu,
Eesti Pimedate Liidu aseesimees