Hiiumaa ja mandri vahel sõitvatel parv- laevadel ei ole lifti, mis viiks reisijatesalongi.
Hiiumaa ja mandri vahel sõitvate laevade St Ola ja Regula autotekil ripub mitu silti. Neil on kirjas, et sõidu ajal on laeva autotekil viibimine keelatud ja osas olukordades uksed isegi lukustatakse, et inimesed sinna ei pääseks. Selline lõik on ka reisijateveo eeskirjas.
Liikumispuudega inimene peab aga laeval sõitma autotekil. Abita ta reisijatesalongi ei pääse, sest laevades ei ole lifti.
Aktivist Sven Kõllametsa sõnul on ta augustist saati uurinud, kuidas tagatakse niimoodi reisivale liikumispuudega inimesele ohutus ja abi. „Selgitus, et tuleks mõistvalt suhtuda, oktoobrist ju tulevad liftiga laevad ja seni tuleb nii hakkama saada, ei lahenda kestvat probleemi,” lausus Kõllamets. „Autotekil ei pruugi olla levi, uksed on lukus ja häire korral võib olla võimatu abi paluda, kutsuda või anda.” Tema sõnul on talviti autotekil ka väga külm.
Liini operaator, Saaremaa Laevakompanii tütarettevõte Väinamere Liinid nentis, et sellist olukorda polnud võimalik ette näha. Lahendust aga ei tule enne uute laevade sügisel liinile tulekut. „Teame, et need põhjendused ei lohuta liikumisraskustega reisijat, kuid selline on hetkeolukord Eesti sisemaise laevaühendusega,” selgitatakse Kõlla- metsale saadetud vastuses.
Paar-kolm isikut kuus
Väinamere Liinid OÜ juhatuse liige Tõnis Rihvk kinnitas, et autotekil reisimine on turvaline. Tema sõnul jälgib laevapere ülesõidu ajal sõidukit ja autotekil sõitjat ning on vajaduse korral valmis kohe aitama. „Külmal ajal saab sõidukit aeg-ajalt käivitades säilitada vajaliku temperatuuri, laeva ventilatsioonisüsteem võimaldab vajadusel tugevamat äratõmmet autotekil,” märkis Rihvk. Olukorda, kus liikumisraskustega inimene peab autotekile jääma, tuleb Rihvki sõnul madalhooajal ette kaks-kolm korda kuus.
Tarbijakaitseameti sõnul on selline olukord lubamatu. Euroopa Liidu reisijateõiguste määrustega on puudega ja piiratud liikumisvõimega isikutele tagatud teiste reisijatega samad võimalused. Ameti kommunikatsioonispetsialist Pille Kalda ütles, et kui vedaja on nõustunud piiratud liikumisvõimega isikutele broneeringuid tegema, pileteid väljastama ja neid pardale lubama, tuleb tagada ka võrdsed võimalused. „Tarbijakaitseamet ei pea õigeks, et parvlaevadel, kus ülesõidu ajal on sõidukites ja autotekil viibimine keelatud, ei lubata puudega või piiratud liikumisvõimega isikuid reisijatesalongi või ei osutata piisavat abi reisijatesalongi jõudmiseks,” rääkis Kalda ja lisas, et vedajatel tuleks kriitiliselt hinnata laevadele kehtestatud ohutusnõudeid ning nende ehitust, ressursse ja personali võimekust, et tagada piiratud liikumisvõimega isikutele võimalikult efektiivne abi ja ligipääsreisijatesalongi.
Eesti Päevaleht 12.02.2016